“Кліматичні краплі” – додаток екологічно дружніх вчинків

Мобільний додаток “Кліматичні краплі” відстежує та винагороджує екологічно-дружні вчинки з метою захисту довкілля та клімату планети. «Зелені» вчинки користувачів додатку відстежуються та переводяться в електронні бали, з подальшим їх обміном на знижки партнерів додатку.

Кліматичні краплі

Кожен бал, що має назву “Кліматична крапля” – це 1 кг парникового газу СО2, який не потрапляє до атмосфери внаслідок екологічних дій користувачів додатку. Кожен такий користувач є “Джерелом” скорочень викидів парникових газів і протягом року може утворити 500 і більше “Крапель”.

Партнери додатку – екологічно-свідомі підприємства у сфері торгівлі, розваг, ІТ, житлово-комунальних послуг, тощо – приймають від Джерел Кліматичні краплі в обмін на знижки, бонуси та інші інструменти лояльності. Такі підприємства в додатку мають назву “Озера”.

В перспективі Озера можуть отримати можливість реалізувати частину накопичених “Крапель” вуглецевим фондам, іншим компаніям чи окремим особам у рамках національної та світової боротьби із змінами клімату. Такі фонди в додатку називаються “Моря”.

Наразі Кліматичні краплі нараховуються за пересування на велосипеді, висаджування дерев, роздільний збір та компостування відходів, заходи з енергозбереження в будівлях та генерацію “зеленої” електроенергії.

Розрахунок скорочень викидів парникових газів здійснюється на основі міжнародно-визнаних методологічних підходів із врахуванням багаторічного досвіду нашої компанії у сфері обрахунку вуглецевих викидів.

Мобільний додаток Кліматичні краплі працює на основі технології розподіленого реєстру. В рамках даної технології кожен користувач додатку має унікальний блокчейн гаманець, в якому зберігаються накопичені електронні бали-краплі.

Для використання додатку потрібно встановити його за посиланням нижче, зареєструватись та почати генерувати або приймати Кліматичні краплі. У разі виникнення питань просимо звертатися до розділу “Поширені запитання”.

Завантажити додаток з Play Market.

08.10.2018 – оголошено переможців конкурсу для шкіл “Кліматичні Краплі”

Переможцями поточного етапу конкурсу стали:

1) Малолепетиська ЗОШ І-ІІІ ступенів ім. Т.Г.Шевченка, Херсонська область, координатор – Ілашко Віра Вікторівна

2) Комунальний заклад “Запорізька спеціальна загальноосвітня школа-інтернат “Джерело” Запорізької обласної ради, координатор – Жук Олександр Анатолійович

3) Стадницька ЗОШ І-ІІ ступенів, Вінницька область, координатор – Черниш Тетяна михайлівна

4) Білоцерківська ЗОШ І-ІІІ ступенів Великобагачанського району Полтавської області, координатор – Городнича Вікторія Василівна

Із повною версією рейтингової таблиці можна ознайомитися за посиланням.

Учасники конкурсу скоротили викиди парникових газів на 363 тонни СО2. Учні 55 шкіл зібрали 22.5 тонн скла, 16 тонн пластику, 78 тонн паперу, 2 тонни харчових відходів та більше 1 тонни батарейок. Крім того, було висаджено кілька тисяч дерев та десятки тисяч маленьких сіянців.

Діяльність в рамках проекту Кліматичні Краплі буде продовжуватися та розвиватися, то ж закликаємо Вас продовжувати спільно зі школярами здійснювати екологічно-дружні вчинки, надсилати звіти та розбудовувати співпрацю з партнерами! Зі свого боку, ми працюємо над удосконаленням мотиваційних можливостей для учасників нашого проекту – учнів, вчителів та партнерів – з метою захисту клімату нашої планети та виховання екологічно-свідомих громадян, які здатні до розв’язання глобальних проблем людства.

01.04.2018 – оголошено початок конкурсу для шкіл “Кліматичні Краплі”

01.03.2018 – опубліковано нову версію мобільного додатку, в якій додані нові типи екологічних вчинків: роздільний збір відходів та висаджування дерев

16.02.2018 – мобільний додаток “Кліматичні краплі” презентовано у м. Чернівці.

25.01.2018 – мобільний додаток “Кліматичні краплі” презентовано у м. Івано-Франківськ.

01.01.2018 – cтаном на початок 2018 року мобільний додаток “Кліматичні краплі” має більше 600 користувачів, 7 партнерів та працює у 3 містах.

09.09.2017 мобільний додаток “Кліматичні Краплі” презентовано у м. Житомир

05.09.2017 мобільний додаток “Кліматичні Краплі” розміщено для завантаження в Play Market

Дбаєте про наше довкілля та клімат? Ставайте “Джерелом” скорочень викидів парникових газів – “Кліматичних крапель” – завдяки своїм екологічно-дружнім вчинкам! Завантажуйте наш мобільний додаток, утворюйте “Кліматичні краплі” та міняйте їх на знижки у наших партнерів.

На етапі реєстрації у додатку “Кліматичні Краплі” оберіть Вашу роль – “Джерело”.

Після підтвердження реєстрації здійснюйте екологічно-дружні вчинки, зокрема:

 • Рухайтесь на велосипеді (дані відстежуються автоматично за допомогою вбудованого GPS модуля пристрою та опрацьовуються з використанням штучного інтелекту);
 • Висаджуйте дерева та вказуйте кількість дерев у додатку;
 • Здавайте відходи (папір, пластик, скло, батарейки) на переробку та використовуйте харчові відходи для компостування, зазначаючи їх вагу у додатку;
 • Заощаджуйте енергію за рахунок заходів з енергозбереження у приватних та багатоквартирних будинках та будівлях бюджетної сфери та зазначайте обсяг зекономлених ресурсів у додатку;
 • Генеруйте «сонячну» електроенергію власними установками потужністю до 30 кВт та вказуйте у додатку кількість виробленої електроенергії.

Додаток оцифрує зазначені екологічно-дружні вчинки у вигляді балів – “Кліматичних крапель” – та додасть їх на Ваш рахунок у додатку.

Ми відпрацьовуємо механізми співпраці із школами, громадами та компаніями для відстеження та підтвердження кліматично-дружніх вчинків, а також автоматизації обліку економії споживання енергоресусів та виробництва електроенергії.

Наразі для випуску Кліматичних Крапель на основі введеної Вами інформації просимо надсилати підтверження її достовірності на адресу info [at] climatedrops.com:

 • для роздільного збору відходів: короткий опис досвіду сортування, підтвердження ваги зібраних відходів (фото, чеки, квитанції, тощо) або обгрунтування розрахунку;
 • для висаджування дерев: інформацію про місце висаджування, вид дерев та фото;
 • для заходів з енергозбереження: опис здійснених заходів та дані про енергоспоживання до і після здійснених заходів, фото;
 • для генерації електроенергії з відновлюваних джерел: інформацію про потужність та тип електростанції, її розташування, підтвердження даних обсягів виробництва, фото.

Отримані “Краплі” міняйте на знижки та бонуси від наших партнерів – “Озер” – екологічно-свідомих закладів торгівлі, розваг, ІТ, тощо.

Для обміну крапель з “Озерами” або іншими “Джерелами” достатньо відсканувати QR-код через мобільний додаток.

Мапа у мобільному додатку містить інформацію про розташування “Озер” та винагороди, які вони надають.

Завантажити додаток з Play Market.

Ласкаво просимо до участі в нашому додатку, з метою заохочення екологічно дружньої поведінки українців та залучення нових клієнтів до екологічно свідомих закладів торгівлі, харчування, розваг, ІТ, житлово-комунальних послуг, тощо.

Ми пропонуємо Вам стати нашим партнером – “Озером” – підприємством, що прийматиме від громадян електронні бали, згенеровані у додатку в результаті відстеження “зелених” вчинків громадян.

У разі Вашої зацікавленості в участі у даному проекті прошу поінформувати нас електронним листом. Наші контактні дані: (Томляк Кирило Олександрович, 0504432269, ktomlyak@kt-energy.com.ua; Шлапак Микола Юрійович, 066 9529735, mshlapak@kt-energy.com.ua). У листі, будь ласка, вкажіть, назву закладу (-ів), адресу (-и) із зазначенням міста, та Ваші контактні дані і посаду. Після отримання листа ми зв’яжемося з Вами для обговорення подальших кроків.

Наразі бали, що називаються “Кліматичними краплями”, формуються внаслідок такої екологічно-дружньої діяльності громадян:

 • пересування на велосипеді (дані відстежується автоматично за допомогою вбудованого GPS модуля пристрою та опрацьовуються з використанням штучного інтелекту);
 • висаджування дерев;
 • роздільного збору відходів та компостування органічних відходів;
 • виробництво електроенергії з використанням сонячних та вітрових електростанцій потужністю до 30 кВт;
 • економія енергії за рахунок заходів з енергозбереження в приватних та багатоповерхових будівлях.

Таким чином, наприклад, їзда на велосипеді конкретної особи буде переведена в “Краплі” на його/її рахунку в додатку, після чого, за згодою сторін, її можна обміняти на склянку чаю в ресторані або знижку на енергозберігаюче обладнання в будівельному супермаркеті. У такий спосіб буде заохочуватись екологічно дружня поведінка споживача, скорочуватимуться викиди парникових газів та збільшуватиметься клієнтська база партнерів проекту.

Серед переваг для партнерів проекту:

 • розширення клієнтської бази завдяки залученню нових, екологічно свідомих клієнтів – плануємо, що вже в 2018 році кількість учасників нашої програми сягне 100 000 осіб;
 • готове рішення для програми лояльності та нові PR та маркетингові можливості, з огляду на участь в унікальному екологічному проекті;
 • можливість оцінити свій вплив на клімат (зокрема, внаслідок використання електроенергії та тепла) і компенсувати його з допомогою клієнтів;
 • перспектива продажу частини отриманих від клієнтів балів вуглецевим фондам та іншим зацікавленим особам.

Одна “Кліматична крапля” представлятиме скорочення викидів парникових газів на 1 кг СО2. Її очікувана номінальна вартість – 3 грн. Мінімальні та максимальні суми знижки та кількість крапель, які можуть бути прийняті в обмін на такі знижки, визначатимуться партнерами додатку самостійно, у співпраці з нашою компанією.

Накопичені “Краплі” будуть використані “Озерами” для нейтралізації власного вуглецевого сліду – викидів парникових газів, що є неминучими внаслідок використання енергії для власних потреб.

Передача “Крапель” між учасниками додатку відбуватиметься за допомогою QR коду.

Завантажити додаток з Play Market.

Якщо Ви бажаєте підтримати екологічно дружню поведінку та скорочення викидів парникових газів для боротьби зі зміною клімату, доєднуйтеся до нашого додатку і станьте “Морем”, що збиратиме “Кліматичні Краплі”.

“Море” матиме можливість викупити надлишок “Кліматичних Крапель” у “Озер”. Надлишок визначається як різниця між вуглецевим слідом закладів партнерів протягом певного періоду та обсягом накопичених “Кліматичних Крапель” за цей період.

Таким чином, “Моря” підтримуватимуть заходи зі скорочення викидів парникових газів та розвиток екологічної відповідальності бізнесу.

ТОВ “КТ-Енергія” проводить конкурс екологічно-дружніх вчинків серед шкіл, учнів та учителів із використанням мобільного додатку “Кліматичні Краплі”.

Мета конкурсу – створення інфраструктури із сталої мотивації екологічно-дружніх вчинків

Учасники конкурсу: школи, що зареєструвалися для участі у конкурсі за посиланням.

Умови конкурсу та визначення переможців: школи змагаються у генерації Кліматичних крапель. Переможцями буде обрано 4 школи, що наберуть найбільшу кількість Кліматичних крапель у розрахунку на одного учня, здійснюючи еко-вчинки.

Кліматичні краплі нараховуються за такими коефіцієнтами:

 • висаджування дерев – 45 Крапель за кожне дерево;
 • роздільний збір відходів (краплі нараховуються за здачу згаданих відходів на переробку) – 1.8 Крапель за кілограм макулатури, 0.2 Краплі за кілограм скла, 1.6 Крапель за кілограм пластику, 0.5 Крапель за кілограм зібраних батарейок;
 • компостування харчових відходів – 0.5 Крапель за кілограм органічних відходів, що йдуть на компостування;
 • енергозбереження – 1.2 Краплі за кВт год. збереженої електроенергії.

Школи, що зареєструвалися, можуть здійснювати еко-вчинки та генерувати краплі з моменту реєстрації.

Після реєстрації для участі в конкурсі необхідно встановити мобільний додаток і створити новий обліковий запис для школи, обравши роль «Джерело». Паралельно потрібно сприяти встановленню додатка учнями, які будуть брати участь в проекті, здійснюючи еко-вчинки. Встановлення додатку варто поєднувати із навчанням з питань зміни клімату.

Школи самостійно визначають організації, які приймають відходи на переробку.

Навчання із змін клімату: Учасники конкурсу мають проводити навчальні заняття на тематику зміни клімату та індивідуальних та колективних вчинків щодо скорочення викидів парникових газів та адаптації до зміни клімату (як правило, протягом 2 тижнів з моменту реєстрації). Навчальні матеріали доступні за посиланням.

Звітність: Школи мають вести облік зібраних і переданих на переробку відходів (в кг) та висаджених дерев (в шт.), здійснювати відповідну фото та відео фіксацію. Форма звітності про здійснені екологічні вчинки буде надана усім зареєстрованим школам. Проміжна звітність щодо здійснених учасниками конкурсу еко-вчинків буде подаватися організаторам 30.04.2018, 25.05.2018, 28.09.2018 та 01.12.2018. За результатами звітності буде оприлюднюватися рейтинг шкіл-учасниць.

Також, учасники конкурсу мають розміщувати звіти, фото та відеоматеріали на сторінці у мережі Facebook.

Окрім загальної звітності, школи будуть вести внутрішню звітність для подальшого розподілу Кліматичних капель між учнями. Як правило, розподіл Кліматичних крапель між учнями (за ланцюжком школа-клас-учень) буде відбуватися протягом 1 тижня після кожного отримання крапель школами; при цьому має бути розподілено не менше 65% крапель, отриманих школами.

Школи мають також інформувати організаторів про проведене навчання з питань зміни клімату.

Відзначення переможців: 3 учні 5-11 класів з кожної з чотирьох шкіл-переможців першого етапу конкурсу відвідають конференцію з питань змін клімату у Польщі у грудні 2018 року, де представлять результати діяльності школи із здійснення еко-вчинків. Презентації заплановані на День молоді конференції, що має відбутись 6 грудня 2018 р.

Обрані вчителі шкіл-переможців отримають всебічну підтримку для подання заявки на конкурс Кращий Вчитель світу (www.globalteacherprize.org) з призовим фондом в 1 мільйон доларів. Мінімум один такий вчитель відвідає кліматичну конференцію в Польщі.

Процес відбору учнів та вчителів буде здійснюватися із врахуванням думки представників школи, міської влади та представників ТОВ КТ-Енергія.

Додатковими чинниками для відбору учнів-переможців будуть:

 • активна участь в навчанні з питань змін клімату,
 • активна участь у здійсненні еко-вчинків, як колективно та і індивідуально,
 • наявність активного облікового запису у додатку “Кліматичні Краплі” протягом проведення конкурсу,
 • знання англійської мови,
 • поради щодо удосконалення роботи додатку,
 • залучення інших учасників, в т.ч. з інших країн, до участі у конкурсі.

Додатковими чинниками для відбору учителів-переможців будуть:

 • активна участь у викладанні тематики змін клімату,
 • удосконалення навчальних матеріалів та розробка планів-уроків і методичних матеріалів з питань зміни клімату з використанням мобільного додатку “Кліматичні краплі”, з урахуванням вимог в рамках конкурсу Кращий вчитель світу,
 • знання англійської мови,
 • залучення нових Партнерів додатку Кліматичні краплі,
 • поради щодо удосконалення роботи додатку,
 • залучення інших учасників, в т.ч. з інших країн, до участі у конкурсі.

Сталість мотивації до здійснення екологічно-дружніх вчинків буде забезпечуватися розвитком мережі партнерів, які надають знижки в обмін на кліматичні краплі. З огляду на це, закликаємо школи до залучення нових партнерів у ваших містах. Це можуть бути кафе, ресторани, магазини, розважальні заклади та будь-який інший екологічно-відповідальний бізнес.

Презентація для вчителів

Презентація у форматі .ppt у нотатках до слайдів містить посилання на джерела інформації, додаткові матеріали, навчальні відео і багато іншого – завантажити у форматі .ppt (MS Power Point)

 

Політика конфіденційності

Правила та умови для “Джерел”

Правила ту умови для “Озер”

Правила та умови для “Морів”

З питань функціонування додатку звертайтеся за адресою: info@climatedrops.com.

Наразі здійснюється експлуатація пілотної версії мобільного додатку.

Перелік партнерів у м. Житомир:

Ресторани мережі Salad

www.salad.com.ua

Ресторани мережі Salad – одні з найпопулярніших закладів в Житомирі.

Сім років тому мережа розпочала свою діяльність і сьогодні має вже 7 закладів, які радують гостей індивідуальним характером і смачною їжею.

На сьогоднішній день мережа ресторанів Salad входять:

– піцерії “Маріо”

– суші-бари “Черепаха”

– BBQ паб “Плезентвіль”

– Casual Cafe “Мандри”

TUI Турагенція (майдан С.П.Корольова, 5)

Магазин товарів для дому та ремонту Океан

Ресторація Це щось!

Ресторан “Фамілія”

Перелік партнерів у м. Чернівці:

Компанія “Енергія природи”.

Компанія займається розрахунком, продажем, монтажем та обслуговуванням фотоелектричних систем, геліосистем та енергозберігаючого обладнання.

Чи планується включати до додатку інші екологічно дружні вчинки?

З часом, додаток буде відстежувати та переводити в “Краплі” “зелені” вчинки в інших сферах (громадський транспорт, використання низьковуглецевих продуктів тощо), а саме відстеження ставатиме більш автоматизованим і розумним.

Чи є мобільний додаток для iOS?

У 2018 році до поточного додатку для Android буде додано iOS версію.

Які технології використовує додаток?

Додаток базується на технології розподіленого реєстру (блокчейн) для забезпечення надійності та прозорості роботи.

Як відстежується рух на велосипеді?

Рух відстежується автоматично за допомогою вбудованого GPS модуля пристрою. Дані про рух у вигляді сформованого пристроєм GPX файла аналізуються нейронною мережею для підтвердження використання саме велосипеда для пересування. Якщо рух відбувався на велосипеді, мобільний додаток зараховує Кліматичні Краплі на гаманець користувача. В разі використання інших видів транспорту мобільний додаток видає повідомлення про порушення правил та умов.

Як відстежуються інші екологічні вчинки?

Ми відпрацьовуємо механізми співпраці із школами, громадами та компаніями для відстеження та підтвердження кліматично-дружніх вчинків, а також автоматизації обліку економії споживання енергоресусів та виробництва електроенергії. На першому етапі ключова увага буде приділятися саме колективним діям. Розподіл Кліматичних Крапель між окремими учасниками буде здійснюватися координаторами ініціатив.

Наразі для випуску Кліматичних Крапель на основі введеної Вами інформації просимо надсилати підтверження її достовірності на адресу info [at] climatedrops.com:

 • для роздільного збору відходів: короткий опис досвіду сортування, підтвердження ваги зібраних відходів (фото, чеки, квитанції, тощо) або обгрунтування розрахунку;
 • для висаджування дерев: інформацію про місце висаджування, вид дерев та фото;
 • для заходів з енергозбереження: опис здійснених заходів та дані про енергоспоживання до і після здійснених заходів, фото;
 • для генерації електроенергії з відновлюваних джерел: інформацію про потужність та тип електростанції, її розташування, підтвердження даних обсягів виробництва, фото.

Як ще я можу скоротити викиди парникових газів?

Зміна клімату – одна з найнагальніших проблем людства.

Середня температура на планеті на початку 21 століття приблизно на 1 градус вища, ніж вона була в кінці 19 століття. Підвищення температури спостерігається фактично у всіх куточках Землі. Спричинено воно збільшенням концентрації парникових газів в атмосфері.

Парникові гази – це гази, які поглинають та відбивають інфрачервоне випромінювання, створюючи так званий парниковий ефект. Енергія сонця проникає в атмосферу, де затримується через парникові гази, збільшуючи температуру повітря і поверхні планети. До основних газоподібних речовин, що створюють парниковий ефект, відносяться двоокис вуглецю (CO2), метан (CH4), оксид азоту (N2O), гексафторид сірки (SF6), перфторвуглеводні та гідрофторвуглеводні. До парникових газів також відносять озон та пару води.

Підвищення температури повітря і океану, скорочення площі снігового покриву та площі льодовиків, підвищення рівня моря – це наслідки зміни клімату, які ми уже спостерігаємо.

Україна також зазнає наслідків зміни клімату. За останні 20 років середня температура літнього періоду зросла на 1,5 градуса Цельсія, а кількість спекотних днів суттєво зросла. Середня температура січня та лютого зросла майже на 2,5 градуси Цельсія.

Науковці переконані, що саме діяльність людини є ключовою причиною потепління, яке ми спостерігаємо із середини 20 століття.

Адже основним джерелом збільшення викидів парникових газів є спалювання викопного палива для виробництва теплової та електричної енергії, а також зміни у використанні земель – вирубування лісів та збільшення інтенсивності сільського господарства.

У 2016 році концентрація СО2 в атмосфері перетнула позначку 400 часток на мільйон – 0.04%. Вважається, що востаннє така концентрація спостерігалася 3 мільйони років тому. За даними Emission Gap Report, світові викиди парникових газів продовжують зростати і склали 51.9 млрд тонн СО2 еквіваленту у 2016 році.

Для боротьби зі зміною клімату у 1992 році було прийнято Рамкову конвенцію ООН зі зміни клімату. Мета цієї міжнародної угоди полягає у тому, щоб досягти стабілізації концентрацій парникових газів в атмосфері на такому рівні, який не допускав би небезпечного антропогенного впливу на кліматичну систему. Такий рівень має бути досягнутий у строки, необхідні для природної адаптації екосистем до зміни клімату, що дасть можливість не ставити під загрозу виробництво продовольства і сприятиме забезпеченню подальшого економічного розвитку на стійкій основі.

У 2015 році на виконання конвенції було прийнято Паризьку угоду, метою якої є посилення глобальної боротьби із загрозою зміни клімату задля стримування підвищення температури на планеті до рівня суттєво меншого ніж на 2 градуси Цельсія, а за можливості і меншого ніж на 1,5 градуси Цельсія у порівнянні із доіндустріальними рівнями.

Кожен з нас – частина рішення проблеми зміни клімату. Кожен з нас завдяки простим змінам у поведінці і реалізації технічних заходів може скоротити викиди парникових газів, принаймні, на 1 тонну СО2 на рік.

Дотримуйтеся простих порад, аби зменшити свій вплив на клімат:<

1. Енергозбереження в будівлях

Поведінкові зміни

Теплова енергія

Не перекривай дорогу теплу. Радіаторні екрани, довгі штори чи жалюзі, невдало розставленні меблі та інші речі, розташовані перед радіаторами, поглинають до 20% теплової енергії.

Обладнай вентиляційні отвори спеціальними дверцятами або шматком картону. Це допоможе підвищити температуру на 3-5° С.

Наклей фольгу на обидві сторони ДСП та розмісти на стіні за батареєю. Це підвищить тепловіддачу радіатора на 20%. При цьому витрати на опалення приміщення зменшуються на 4%.

Не перегрівай приміщення – вдягайся тепліше. При завищеній кімнатній температурі зростає ризик простудних захворювань. За даними лікарів сон у похолодному приміщенні корисніший. Оптимальна для здоров’я людини температура – 18 градусів. 1 градус збільшує втрати теплової енергії на 6% або перевитрати енергоносія на 4-8%.

Зменшуй опалення, коли нікого немає вдома. Коли йдеш на роботу – зменшуй опалення до 15 градусів.

Провітрюй приміщення протягом 10-15 хвилин. Через привідчинені впродовж багатьох годин вікна значно втрачається тепло. Краще провітрювати протягом 10-15 хвилин при широко відчиненому вікні.

Закривай двері в під’їзді. Тепловтрати через відкриті двері та розбиті вікна в підїзді становлять 5-15% від сумарних теплових втрат будинку.

Електрична енергія

Завантажуй пральну машину повністю. Не повністю завантажена пральна машина – це перевитрата електроенергії на 10-15%. Якщо вибрана не правильна програма прання, – це перевитрата електричної енергії до 30%.

Не став плиту поруч з холодильником. При сусідстві холодильника і плити споживання електроенергії холодильником подвоюється.

Чисти чайник від накипу. Накип, який утворюється в чайнику, знижує теплопровідність і збільшує втрати електроенергії на нагрів води на 30%

Вимикай за собою світло. При розумній економії можна зберегти 20-25% електроенергії.

Не забувай розморожувати холодильник. Чим товший на продуктах шар льоду, тим більше споживання енергії. Можна заощадити 50% електроенергії з моделлю з функцією саморозморожування.

Вимикай побутові прилади, коли вони не потрібні. Не використовуй функцію “Stand-by”. Це зменшить рахунок за електроенергію ~на 8%.

Модернізація

Теплова енергія

Заклей щілини у вікнах або встанови сучасні склопакети. Біля 40% тепла, що надходить в приміщення, втрачається взимку через вікна. Склопакети мають такий опір теплопередачі, як цегляна стіна товщиною 50 см та мають надвисокий ступінь теплоізоляції, що скорочує втрати тепла до 50%. Елементарні заходи з теплоізоляції допоможуть підвищити температуру в квартирі на 4-5° С.

Постав лічильники. Витрати на опалення приміщення зменшуються до 40%, якщо ти маєш індивідуальне опалення або лічильники тепла.

Використовуй жалюзі. Жалюзі або короткі штори допоможуть скоротити втрати тепла на 8-15%, яке виходить через скло.

Встанови терморегулятори на радіатори. Регулючи температуру в приміщенні, зможеш регулювати витрати газу чи теплової енергії.

Електрична енергія

Використовуй енергозберігаючі лампи освітлення. Це економить до 90% електроенергії. Крім того служать такі лампи до 50 разів довше звичайних ламп розжарювання.

Заміни стару техніку. Новий холодильник класу «А+» щомісяця споживає до 100 кВт.год. електроенергії менше, як такий самий холодильник старого зразка.

Програми підтримки енергозбереження

IQ energy – це фінансовий інструмент для сприяння удосконаленням у сфері енергоефективності в житловому секторі України у відповідності до європейських стандартів. Програму було розроблено Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР) за підтримки донорів. В рамках програми можна отримати компенсацію до 35% від кредиту на утеплення та модернізацію житла. На сайті програм можна скористатися калькулятором енергоефективності.

З жовтня 2014 року для населення та ОСББ діє розроблена Держенергоефективності та запроваджена Урядова програма «теплих кредитів».

Програмою передбачено відшкодування з держбюджету у таких розмірах:

 • 20% суми кредиту (але не більше 12 тис. грн) на придбання негазових/неелектричних котлів для фізичних осіб;

 • 35% суми кредиту (але не більше 14 тис. грн) на придбання енергоефективного обладнання/матеріалів для фізичних осіб;

 • 40% суми кредиту (але не більше 14 тис. грн. в розрахунку на одну квартиру) для ОСББ/ЖБК, як юридичних осіб, для загальнобудинкових заходів.

Крім того, діють місцеві програми відшкодування частини відсотків/суми за кредитами для населення та ОСББ (ЖБК) на утеплення будівель.

Фонд енергоефективності

2. Виробництво зеленої електроенергії

Встановлюйте сонячні та вітрові електростанції для виробництва зеленої електроенергії вдома. Вироблену електроенергію можна продавати за привабливим “зеленим” тарифом.

3. Транспорт

Використовуйте громадський транспорт для пересування містом.

Намагайтеся якомога більше пересуватися пішки та на велосипеді.

Уникати їзди на короткі відстані! При їзді на короткі відстані рівень використання палива є надзвичайно високим.

Організовуйте спільні поїздки. При спільних поїздках на роботу чи відпочинок скорочення витрат на паливо є пропорційним до кількості людей, які беруть в них участь.

Авто не склад! Не слід використовувати автомобіль як склад, де можна знайти речі на всі потреби, оскільки приблизно 100 кг додаткової ваги можуть збільшити витрати палива до 0,7 л на 100 км.

Кондиціонер вагомо збільшує споживання пального. Наприклад в міському циклі до 2 л/100 км.

Плануйте маршрут. Обирайте найкоротші маршрути та не забувайте про ремонти доріг чи мостів, які відбуваються у місті. Використовуйте для планування маршрутів електронні карти, GPS навігатори, а також системи повідомлення про ситуації на дорогах.

Необхідно регулярно перевіряти тиск повітря в шинах і при потребі підкачувати їх. Оптимальний тиск шин вказано в інструкції по експлуатації вашого автомобіля. Важливо, щоб тиск в шинах також не перевищував норму, оскільки це суттєво скорочує термін експлуатації шин. Правильний тиск в шинах дозволяє економити до 10% палива і продовжує їх термін експлуатації.

Виключайте мотор при довгому чеканні перед світлофорами та залізнодорожними переїздами.

Важливо вибрати оптимальну за даних умов швидкість і постійної дотримуватись її а не хаотично змінювати темп руху (пришвидшення — уповільнення).

Оптимальною для споживання палива є швидкість 90-100 км/год. При збільшенні швидкості різко зростають витрати палива.

Чим старіша машина, тим вищими, зазвичай, є витрати пального та викиди. За даними Моторного страхового бюро, середній вік автомобіля в Україні складає майже 20 років. У ЄС, для порівняння середній вік автомобілів коливається від 5,5 до 11,3 років, а в середньому для ЄС складає 7,4 років.

4. Відходи

Під час біологічного розкладу на полігону органічних речовин (папір, відходи їжі, тощо) утворюється суміш метану та вуглекислого газу у приблизно однакових співвідношеннях. Саме утворення метану, яке може тривати 40 років і більше, призводить до найбільших негативних наслідків для клімату. Швидкість та кількість утворення метану залежить від складу та стану відходів, кліматичних умов та власне полігону (його глибину, віку, вологості, системи поводження з відходами, тощо).

Сортуйте відходи вдома і відносьте вторинну сировину (папір, пластик, метал, скло, тощо) до пунктів прийому (компанії зі збору вторинної сировини, школи, тощо) або збору (баки для роздільного збору відходів).

Повторне використання пластику, скла та металу дозволяє скоротити споживання електроенергії та природного газу у виробничих процесах, а отже й зменшити викиди парникових газів.

Компостуйте органічні відходи. Спробуйте придбати хробаків для компостування органічних відходів вдома або відвозьте органічні відходи для компостування на дачі, в селі чи у на спеціально облаштованих майданчиках для компостування.

При компостуванні, розклад органічних речовин відбувається, головним чином за аеробних умов, тому метан фактично не утворюється.

5. Висаджування дерев

Саджайте дерева! У результаті фотосинтезу дерева виділяють кисень та поглинають вуглекислий газ. Вуглець, який поглинається в процесі фотосинтезу, використовується для росту дерева і накопичення біомаси. Саме за приростом біомаси розраховують обсяг поглинання вуглекислого газу різними деревами.

Швидкість зростання залежить від породи дерев і клімату. Для прикладу, соснові ліси накопичують 4.18 тонн біомаси на гектар на рік на Поліссі і лише 2.81 тонни у лісах Херсонщини. Лідером за накопиченням біомаси, а отже і поглинання вуглекислого газу є ялинка. Ялинкові насадження українських Карпат накопичують 6 тонн біомаси на гектар на рік. Листяні породи зростають повільніше: дуб дає приріст від 2.57 до 3.91 тонн біомаси на гектар на рік, береза — від 3.47 до 3.81, а вільха — від 3.58 до 3.92 тонн біомаси на гектар на рік.

Вважається, що половина від маси дерева — це вуглець. За масою вуглецю, оцінюють кількість СО2, яке поглинуло дерево за час зростання.

Поради зібрані на основі інформації EnergyEvolution.UA, Зелена Хвиля.

Якщо Ваші товари чи послуги скорочують викиди парникових газів, напишіть нам і ми разом розробимо механізм оцінки і фіксації скорочень викидів парникових газів і долучення про програми Кліматичні Краплі.